3. píseň - 30 let od sametové revoluce

Náměšť / Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka - Namest - noty - pisen - zpevnikDalší píseň našeho miniseriálu k výročí sametové revoluce pochází z hudební dílny signatáře Charty 77, písničkáře, básníka, prozaika a fejetonisty Jaroslava Hutky. Kvůli soustavné policejní šikaně emigroval v roce 1978 do Nizozemí, poté žil v Německu. Pár dnů po pádu komunistického režimu se vrátil zpět do vlasti. Jeho návrat byl přímo triumfální. Na letiště přijel Jaroslava Hutku vyzvednout kolega Michal Prokop, aby mohl ještě téhož večera zazpívat na letenském stadiónu při manifestaci. Početné publikum (přibližně 900 000 manifestujících) jeho píseň Náměšť ke zpěvákově údivu znalo a zpívalo ji s ním.

Píseň Náměšť napsal v roce 1973 pro Hanácký folk and country festival v Náměšti na Hané. I když se tehdy v předprodeji prodalo přibližně 20 000 lístků, festival byl 3 týdny před termínem konání zrušen z důvodu postupující normalizace a přijíždějící návštěvníci na místě rozháněla veřejná bezpečnost.
Původně měla skladba 300 slok, ale nakonec z ní Hutka vybral 5 vět nesoucích základní lidské hodnoty – lidskost, víra, pravda, láska a svoboda.

I kdyžJa a pisnicka 1 - noty - zpevnik - akordyJa, pisnicka 1 - noty - zpevnik - akordy je Hutkova písňová tvorba bohatá, zatím nevyšel samostatný zpěvník. Avšak jeho sametovou píseň Náměšť si můžete zazpívat podle prvních dílů alb: Já & písnička 1 nebo Já, písnička 1, které Vás rozhodně nezklamou výběrem písní. Zpěvníky jsou členěny podle žánrů a obsahují melodickou linku, akordy a kytarové hmaty.

„Krásný je vzduch, krásnější je moře.
Co je nejkrásnější, co je nejkrásnější?
Usměvavé tváře....“

« Zpět na výpis článků
Menu
Katalog zboží Katalog zboží