4. píseň - 30 let od sametové revoluce

Ivan Hoffman - Slubili sme si lasku - noty - zpevnik - zpevnikyRetrospektiva se v našem miniseriálu sametových písní zaměří i na slovenské přátele. Jedním z nich byl Ivan Hoffman, slovenský písničkář, fotograf a samizdatový vydavatel časopisu Fragment–K. V době protestů účinkoval v Bratislavě na náměstí SNP. Přímo na pódiu složil sametový hit Sľúbili sme si lásku. Píseň byla natolik poutavá, že se 8 let po revoluci ujala nové aranže kapela IMT Smile.
Stojí za to zmínit Hoffmanovo účinkování na Bratislavské lyře v červnu 1989 a nastínit průběh lyry samotné, jenž ukazoval na postupný rozklad vládnoucího režimu. Hlavním hostem byla americká písničkářka a mírová aktivistka Joan Baezová. Jednu z písní, uvedenou slovensky, věnovala Chartě 77, Nezávislému mírovému hnutí a disidentovi Petru Cibulkovi a jako své hosty v publiku pozdravila Václava Havla a jeho přátele. To vyvolalo bouřlivý aplaus. Překvapení pořadatelé stihli zareagovat až při následující, režim kritizující písni Ivana Hoffmana, během které na příkaz „shora“ vypnuli mikrofon. Píseň však dozpíval do konce i bez ozvučení. Baezová v příštích chvílích věnovala odvaze Ivana Hoffmana další píseň. Na závěr festivalu pozvala na scénu Vladimíra Mertu, avšak po několika slovech společné závěrečné skladby jim byl techniky opět vypnut zvuk a celá hudební produkce festivalu byla ukončena. Příslušníci StB označení jako pořadatelé pak zabránili vstupu účastníkům tiskové konference do zákulisí, která byla zrušena…
Ivan Hoffman se v současnosti již písňové tvorbě nevěnuje, pracuje jako stálý komentátor regionálních novin Deník, jehož každodenní komentáře cituje všech 72 regionálních Deníků sítě Vltava-Labe-Press.

"Videli sme tých, ktorí vystierali ruky,
mali ich prázdne a ešte bola tma,
po našich uliciach odvtedy prešli veky,
zobudili sme sa zo zlého sna.

R: Sľúbili sme si lásku, sľúbili vravieť pravdu len,
sľúbili sme si vydržať, sľúbili sme si nový deň."

Dobu vystihující píseň Sľubili sme si lásku, bohužel zatím nevyšla tiskem v žádném českém zpěvníku. Možná je to inspirace pro české nakladatele . . .

« Zpět na výpis článků
Menu
Katalog zboží Katalog zboží