5. píseň - 30 let od sametové revoluce

PRAVDA VÍŤAZÍ / Tublatanka / Maťo Ďurinda / Martin Sarvaš

Pravda vitazi-Tublatanka-Maťo Ďuriš-Martin Sarvaš-noty-zpevnik-akordyKapela Tublatanka – slovenská rocková kapela, vznikla v roce 1982, kdy se sešli Maťo Ďurinda, posluchač vysoké školy farmaceutické a Juraj Černý student filmové fakulty v oboru dokumentární režie. Netrvalo dlouho a do plánovaného tria oslovili baskytaristu Paľo Horvátha a hard rockové trio bylo na světě. Textařem a prvním manažerem kapely byl Martin Sarvaš. Již na prvním koncertě v roce 1983 dostala kapela nabídku od vydavatelství Opus natočit svou první desku. Prodalo se jí 100 000 kusů, to byl pro začínající těleso ohromný skok k popularitě. Tublatanka v polovině 80. let na svém prvním turné plnila sály mnohatisícovou návštěvností (až 10 000 lidí). Ale jednoduché to neměla, dostala se do hledáčku režimu, probíhaly i výslechy StB, které se týkaly čím dál odvážnějších textů kapely. Postupně přicházel rok 1989, kdy v listopadových dnech Tublatanka podpořila první revoluční dny tím, že zapůjčila organizátorům protestů v Bratislavě svoji aparaturu a její vystoupení v době přelomových dnů se staly pro mnoho manifestujících nezapomenutelným zážitkem.

Píseň Pravda víťazí, pochází z desky, která měla nést stejnojmenný název, ale cenzura vyzývavé pojmenování nepovolila, proto třetí studiová deska Tublatanky nese název Žeravé znamenie. Autorem textu je Martin Sarvaš, zhudebnil ji Maťo Ďurinda. Na koncertech ji zpívali již v roce 1987, natočena na LP byla záhy v roce 1988 a v roce 1989 se stala více než symbolem a heslem sametové revoluce. Později k ní vzniknul videoklip, který provází střihy historických událostí.

České a slovenské hity 20. století 1 - noty - zpevnik - akordyRockovou sametovou hymnu Pravda víťazí, si můžete zahrát a zazpívat z kvalitně zpracovaného 1. dílu zpěvníku České a slovenské hity 20. století. Radost vám přinese nejen ona, ale i dalších 100 hitů a bonus v podobě přílohy - graf vývoje hudby a jazzu. Předností zpěvníku je pečlivé zpracování, její koncept nese melodickou linku písní, text a krátkou zmínku o písni v zápatí každé stránky.

"Svet je iný než som myslel
Svet je smutne skutočný
Prázdni ľudia chcú v ňom vládnuť
Smejú sa nám do očí ...

...Pravda víťazí
pravde čas nevadí
ani lesk všemocných peňazí
pravda víťazí
ak ju sám nezradíš..."

« Zpět na výpis článků
Menu
Katalog zboží Katalog zboží