6. píseň - 30 let od sametové revoluce

BRATŘÍČKU, ZAVÍREJ VRÁTKA / Karel Kryl


Bratříčku zavírej vrátka-Karel KrylKarel Kryl (1944 – 1994), písničkář, básník, prozaik, novinář, redaktor i výtvarník, patřil k výrazným osobnostem, který svou tvorbou, tzv. protestními songy, kritizoval režim v letech 1963 – 1989. Píseň Bratříčku, zavírej vrátka zkomponoval jako spontánní reakci na závažné události v noci 21. srpna 1968, kdy došlo ke vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Deska se stejnojmenným názvem vznikla již půl roku po této invazi.
Roku 1969, po účasti na západoněmeckém písničkářském festivalu, se zde rozhodl požádat o politický azyl. Jeho další bohatá písňová tvorba vyšla na mnoha deskách během 20 - letého exilu a dostala se neoficiálními cestami i k obyvatelům naší země. Jeho písně u nás zlidověly.
Do Československa se vrátil pár dnů po převratu na pohřeb své matky. Truchlivé rodinné události byly vyvažovány nadějí a vírou v lepší poměry. Bez písní Karla Kryla by se listopadové a polistopadové události nemohly obejít. 4. 12. 1989 zazpíval českou Hymnu při manifestaci na Václavském náměstí společně s Karlem Gottem z balkónu budovy českého nakladatelství a vydavatelství Melantrich.
Karel Kryl, mistr protestsongu, u nás koncertoval a tvořil dalších 5 let. Během nich svými písněmi vyjádřil zklamání a nespokojenost s politickou reprezentací a polistopadovým vývojem naší země. Byly to písně Sametové jaro z alba Tekuté písky, Od Čadce k Dunaju z alba Monology, kterou kritizoval rozdělení Československa, dalšími byly báseň Timur a jeho parta, písně Kádrují mě a song Demokracie. Zemřel na infarkt 3. března 1994 v Mnichově a je pochován na břevnovském hřbitově v Praze.
Jeho songů se v minulosti ujali u příležitosti oslav zpěvákových kulatých výročí např. Xindl X, Tomáš Klus, Aneta Langerová, Markéta Irglová, Michal Hrůza, Jaromír Nohavica a Daniel Landa.

Karel Kryl komplet - Vyměň kordy za akordyKrylovy písně si můžete pořídit u nás v Muzia.cz ve zpěvníku Karel Kryl komplet - Vyměň kordy za akordy. Oscilujte společně s nimi od něžných romancí až po hořké songy. Připomeňte si jeho jazykovou vybroušenost a schopnost jasně pojmenovat věci ve 177 písních a 10 básních! Tvorba je rozdělena na dobu před, během a po exilu.
V albu najdete abecední seznam názvů písní a pokud si některé hned nevybavíte, sáhněte po abecedním seznamu začátku písní. Notová linka s akordy a textem u každé z nich je samozřejmostí. Album je vydáno v kvalitní knižní vazbě.
Jedinečný zpěvák a jedinečná příležitost si žádá patřičnou pozornost. A tu písním Karla Kryla široká veřejnost dávala a dává dodnes. Miniseriál písní, které se staly symboly sametové revoluce pro vás připravila vaše Muzia.cz

„Bratříčku, nevzlykej, to nejsou bubáci,
vždyť už jsi velikej, to jsou jen vojáci,
přijeli v hranatých železných maringotkách...

...Prší a venku se setmělo,
tato noc nebude krátká,
beránka vlku se zachtělo,
bratříčku, zavřel jsi vrátka?...“

« Zpět na výpis článků
Menu
Katalog zboží Katalog zboží