Byly to Slovanské tance pro klavír na čtyři ruce op. 46, díky nimž Antonín Dvořák dosáhl nečekaného mezinárodního věhlasu. Neomylný obchodní instinkt vedl Fritze Simrocka na začátku roku 1878 k tomu, aby požádal českého skladatele o zkomponování čtyřruční klavírní hudby, v níž by zúročil svůj původ: Rád bych se Vás zeptal, zda byste neměl chuť napsat mi určitý počet, řekněme například 2 sešity 'Českých' a 'Moravských tanců' pro klavír na 4 ruce (na způsob 'Uherských' od Brahmse), a sice s použitím originálně národních melodií, které by se Vám zdály vhodné a které by byly prostoupeny a sloučeny s Vašimi vlastními nápady. Věrný Brahmsovu vzoru, i Dvořák upustil od konkrétního ztvárnění jednotlivých tanečních typů.
O několik let později byla Dvořákova reakce na nakladatelovo přání, aby druhou kolekcí Slovanských tanců prodloužil vlnu úspěchu, zpočátku zdrženlivá. Přesto se nakonec v roce 1886 s rostoucím elánem do nového díla pustil: nyní to jde plnou parou. 'Slovanské tance' mne velice baví, a myslím, že budou docela jiné (žádný žert a žádná ironie!). Původní fyziognomie této druhé sbírky působí skutečně podmanivě, neboť nereprodukuje prostě vzor první řady, a navíc je přímo ztělesněním polemiky s pouhou veselou hudbou .
Nové vydání obou řad Slovanských tanců vychází ze Souborného vydání děl Antonína Dvořáka. V obou případech bylo hlavním pramenem Simrockovo první vydání.
- nové předmluvy Hanse-Joachima Hinrichsena a Ivany Rentsch
- nová notosazba v partiturovém formátu
Název: Slovanské tance op. 72 | Noty na klavír
Title: Slovanské tance op. 72 | Sheet music for Piano (BA 9548)
Titel: Slovanské tance op. 72 | Noten für Klavier (BA 9548)
Autor/intepret: Dvořák Antonín
Editor: Jarmil Burghauser
Obsazení díla: Klavír na čtyři ruce
Jazyk: cz./eng./ger.
Nakladatel/výrobce: Bärenreiter Praha1) Molto vivace
2) Allegretto grazioso
3) Allegro
4) Allegretto grazioso
5) Poco adagio
6) Moderato, quasi minuetto
7) Presto
8) Lento grazioso, quasi tempo di valse