602412122
Napište nám kdykoliv! muzia.noty@gmail.com
Kategorie

Michna Adam z Otradovic Sacra et litaniae - pars VII, VIII, IX - Litaniae de SS. nomine Jesu, Litaniae B. M. V., Te Deum Noty pro sbor

Kód produktuH7997
EAN kód9790260104150
Dostupnost Dostupné do 14 dnů
Cena celkem:vč. DPH
485 Kč
ks
Michna Adam z Otradovic
Edice: Michna Comp. 12
Nástrojová skupina: VOKÁLNÍ HUDBA
Obsazení / žánr: sóla, sbor, ansámbl, varhany
Podrobné obsazení:
housle I, II, viola I, II, III, IV, zpěv: sólo I, II, smíšený sbor (alt, tenor I, II, bas),
basso continuo, varhany
Jazyk publikace: cz./ger./eng. Zpěvní text: lat.

ed. V. Bělský, J. Sehnal

Adam Michna z Otradovic, (1600-1676), současník Schützův a Carissimiho, je považován za nejpozoruhodnější český umělecký zjev 17. století. Kromě toho, že byl vynikajícím skladatelem prostých chrámových písní i sofistikovaných figurálních děl, zanechal po sobě také originální básnické dílo. Veškerá jeho známá tvorba je inspirována výlučně světem katolické spirituality. 12. svazek souborné edice jeho děl (Michna, Compositiones) obsahuje Litaniae de SS. nomine Jesu, Litaniae B. M. V. a Te Deum. Jde o závěrečnou část jeho nejobsáhlejšího souboru duchovních skladeb Sacra et Litaniae, který tvoří šest mší, dvoje litanie a Te Deum. Jednotlivé skladby celku patrně pocházejí z různých časových období. Sacra et litaniae vyšly roku 1654 a byly jako většina Michnova díla vytištěny v Akademické tiskárně pražského Klementina. Litaniae de SS. nomine Jesu jsou časově úsporné, výrazově střídmé se střídáním tutti, koncertantních sól a dvojsborovosti, která jim dodává slavnostního rázu. Vokální obsazení vyžaduje dva čtyřhlasé sbory (každý z nich se čtyřmi vlastními sólisty), jako doprovod jsou předepsány dvoje housle cum aliis instrumentis ad libitum - zde čtyři violy. Litaniae B.M.V. - skladba je vokálně obsazena pětihlasým sborem (2 soprány) se sólisty. Doprovod tvoří 2 housle, viola a případně i další nástroje ad libitum . Toto obsazení dává dílu jasný, prosvětlený zvuk. Oproti jiným skladbám svého druhu jsou skromněji obsazené (bez trubek). Te Deum pro čtyřhlasý sbor se sólisty, dvoje obligátní housle a 3 trombony ad lib. bylo určeno k nám neznámé slavnostní příležitosti. Působivé obrazy textu poskytly skladateli příležitost k vytváření ostrých hudebních kontrastů a expresivních invokací. Již tradičně mimořádně informativní, hutný průvodní text editora přináší kromě biografických dat a poutavého zasazení Michnova života do historie jeho doby i stručnou a výstižnou charakteristiku Michnovy harmonie v jeho figurálních skladbách.

Obsah: autor hudby / textu / skladba:
Michna Adam z Otradovic: Te Deum
Michna Adam z Otradovic: Litanie B. M. V.
Michna Adam z Otradovic: Litaniae de SS. nomine Jesu

Název: Sacra et litaniae - pars VII, VIII, IX - Litaniae de SS. nomine Jesu, Litaniae B. M. V., Te Deum | Noty pro sbor
Title: Sacra et litaniae - pars VII, VIII, IX - Litaniae de SS. nomine Jesu, Litaniae B. M. V., Te Deum | Sheet music for Choir (H 7997)
Titel: Sacra et litaniae - pars VII, VIII, IX - Litaniae de SS. nomine Jesu, Litaniae B. M. V., Te Deum | Noten für Chor (H 7997)
Autor/intepret: Michna Adam z Otradovic
Nakladatel/výrobce: Bärenreiter Praha
Parametry
  • Autor: Michna Adam z Otradovic
  • ISBN: M-2601-0415-0
  • Záruka: 24